Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

6 ADIMDA MUTLULUĞUN FORMÜLÜ!

Çok bir şey istemiyoruz: Sadece mutlu olmak istiyoruz, o kadar…

Ailemizle birlikteyken, arkadaşlarımızla vakit geçirirken, işte çalışırken, sevgilimizle el ele yürürken… Bugünümüzde ve geleceğimizde mutlu olmak istiyoruz. Bu masum dileğin arkasında ise hep aynı korku yatıyor: Ya elimdekilerden olursam, o eski depresif günlerime dönersem? Belki de tüm güzel umutların katili bir düşünce işte.

 

mutsuzluk

 

Adeta bugünümüzü elimizden alan, bizi karanlık günlerin ellerine terk eden bir kabus. Size bir sır verelim: Mutlu olunmaz, mutluluk yaşanır. Etrafındaki mutlu insanların bunu nasıl başardığını merak ediyorsanız, bu sırra siz de sahip olmalısınız. Şimdi bize katılın ve bu sırrı beraber aydınlatalım.

mutluluk

Yalnız kaldığınız bazı zamanlarda gözünüzü uzaklara dikip, dünyada neden bu kadar kötülük var diye düşünüyor musunuz? Hatta bu olumsuz düşünceler, sanki hayatınızdaki her eylemi anlamsızlaştıracak, boşa çıkaracakmış gibi hissediyor musunuz ?

Eğer hayatta iyi şeylerden ziyade kötü şeyleri göresiniz varsa, elinizde mutlu olabileceğiniz onca şeyi kendi ellerinizle kararttığınızın da farkında olmalısınız. Evet, hayatta çok kötü şeyler oluyor. İster sizin başınıza gelsin, ister diğerlerinin; onların hepsini bertaraf edecek gücünün olmadığını da biliyorsunuz. Eğer hayatın karanlık sayfalarına gömülürseniz, ne okuyacak bir kitap ne de dinleyecek bir şarkı bulabilirsiniz. Çünkü hepsi tek bir göz dalışı ile anlamsızlaşmaya başlar ve elinizden uçup gider.

Klasik laflara dönelim. Hani şu bardağın dolu tarafı, boş tarafı meselesine. Hepimiz biliyoruz ki, hayatta ne kadar kötülük olursa olsun, mutlu olmaktan ziyade insan olduğumuzu hissedebilmemiz için birçok güzel şey bulunuyor. Bunları görmezden mi geleceğiz? Elbette hayır.

Bardağın dolu tarafı

 

Sadece mutlu olabilmek için de değil; olumsuzluklara karşı dik durabilmek için bunu yapmamız gerekiyor. Bardağın boş tarafı, dolu tarafını katletmekle görevli sanki. Yani, mutlu olabilme ihtimalimizi yok etmeye odaklı. Dünyaya bakış açını yaratabilmek ise sizin elinde. Mutlu olmak mı istiyorsunuz? O zaman bardağın boş tarafının sizi engellemesine, mutluluğunuzu elinizden alıp sizi karanlığına çekmesine izin vermeyin. Kendi gerçekliğinizi kendi perspektifinizle yaratın. Bunu yapabilmek için ise minik tüyolara ihtiyacınız olabilir.

Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

Leave a Reply

2 comments