Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

CİLDİ BOZAN 7 SABAH RUTİNİ

Sabah uyandığınızda yüzünüze uyguladığınız yanlış ürünler ya da yanlış uygulamalar cildinizi bozabilir. Sizler için bu yanlışları derledik…

 

Cildinizi fazla temizlemek

Eğer yüzünüzü yıkadıktan sonra cildiniz kızarıyor veya kabarıyorsa yanlış yoldasınız. Cilt tipinize uyumsuz peeling veya jeller kullanmak yüzünüzdeki doğal koruyucu yağları yok etmenize sebep olur. Eğer kullandığınız kozmetiklerin cildinize zarar verdiğini düşünüyorsanız onları bir kenara kaldırın ve gece boyunca biriken ölü derilerden ılık su ile arının.

Cildi temizlemek

Aynı eski yüz havlusunu kullanmak

Yüzünüzü yıkadıktan sonra havluyla ovalıyorsanız havlunuzu her gün değiştirmeniz ve aynı havluyu yıllarca kullanmamanız gerekiyor. Makyaj artıkları, kir veya ölü deriler havluda birikir; havlunun nemli olması bakterilerin hızla üremesine ortam sağlar. Yüzünüzü kullanılmış bir havluya kurulamadan bir daha düşünün deriz.

yüz havlusu

Ürünleri yanlış sırayla uygulamak

Cilt bakım ürünlerinizi uygulamanın da bir sırası var. Yüz temizliğinizi yaptıktan sonra önce serum, sonra güneş kremi, nemlendirici, en sonunda ise göz kremi sürülmeli. Kışın bile cildinizin zararlı ışınlardan etkilenebileceğini ve güneş kreminizi unutmamanız gerektiğini de hatırlatalım.

Cilt bakımı

Gereğinden fazla ürünü karıştırmak

Kozmetik reyonlarında cildinizi besleyecek birçok ürün bulunuyor. Ancak hepsini birden uygulamak felaketle sonuçlanabilir. Özellikle bazı aktif cilt ürünlerini üst üste uygulamak yüzünüzün soyulması, kızarması hatta sivilcelenmesiyle sonuçlanabilir. Mesela retinol içeren kremler ile alpha hydroxy içeren akne ilaçlarının kesinlikle beraber kullanılmaması gerekiyor.

Cilt bakımı

Dudak çevrenize göz kremi uygulamamak

Göz kreminizi sadece göz çevrenize değil, dudak çevrenize de uygulayın. Göz çevresinde oluşan kırışıklıkları geçirmek zor olduğu için göz kremlerinde kolajen ve elastin arttırıcı yoğun besleyici içerikler bulunur. Dudak çevrenizin de yüzünüzün geri kalanından hızlı yaşlandığını da göz önünde bulundurursak, dudaklarınız bu yardıma mutlu olacaktır.

göz kremi

Ürünleri uygularken doğru hareketleri kullanmamak

Cilt temizleyicinizi parmak uçlarınıza sürdükten sonra parmaklarınızı burnunuzdan yukarı alnınıza, sonra göz çevrenize ve oradan aşağıya yanaklar ve çenenize doğru yuvarlak hareketler kullanarak uygularsanız kan akışınızı da hızlandırabilirsiniz.

 

cilt ürünleriCildinizi temizledikten sonra uzun süre beklemek

Konu cildiniz olunca tembel davranmayın! Yüzünüzü temizledikten sonra güneş kremi, serum, nemlendirici ya da hangi cilt ürününü kullanacaksanız bir-iki dakika içerisinde uygulayın. Bu sürede gözenekleriniz açık olacağından ürünlerin etkisini daha yoğun hissedeceksiniz.

 

 

yüz maskesi

Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

Leave a Reply

528 comments