Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

EĞER BU DURUMLARI YAŞIYORSANIZ, ACİL TATİLE İHTİYACINIZ VAR DEMEKTİR!

Eğer çalıştığınz yere sabah küfür ederek geliyorsanız, stres yükünüz hayatı çekilmez bir hale getiriyorsa, hiç durmayın… Acil tatile çıkın! İşte tatile ihtiyacınız olduğunu gösteren 8 belirti…

1- Ufacık sorunlar sizi çılgına çeviriyorsa…

Kimse bir diğerinin hatasını telafi etmek zorunda değildir; ama hayat bizi çoğu zaman böylesi bir zorunlulukla baş başa bırakabilir. Normal şartlar altındayken, sorunlarla başa çıkma konusunda sıkıntı çekmeseniz de, yoğun stres altında bir süreç geçirdiğinizde en ufak sorunlar bile sizi delirtebilir. Bu gibi durumlarda hem hata yapma payınız artar hem de insanlarla olan ilişkiniz zarar görmeye başlar.

çılgına dönmek

2- İş arkadaşlarınız ve çevrenizdekiler, ” Alo! İyi misin? Sende birkaç gündür bir haller var.” diyorsa…

Etrafınızdaki insanlar, stres altında olup olmadığınızı sandığınızdan çok daha kolay anlayabilirler. İş arkadaşlarınızın yanına gelip “çok yorgunsun, bir şey mi oldu, her şey yolunda mı” tarzında sorular yöneltiyorlarsa, mola alma zamanın gelmiş demektir.

Küçük bir tüyo daha: Yoğun çalışma temposu altındayken, ofis içerisinde 2 dakikalık küçük modalar almanız (örneğin kahve içerek ofiste dolaşmak gibi) modunuzun düzelmesinde yardımcı olacaktır.

Stres

3-Sürekli hata yapıyorsanız…

Kronik stres kişiyi sürekli olarak hata yapmaya iter. Çalışmalar gösteriyor ki, özellikle tıp alanında çalışanlar stres altındayken daha fazla hata yapmaya eğilimlidirler. Eğer önemli bir proje üzerinde çalışıyorsanız, çalışmanın bitiminin hemen ardından kendinizi tatille ödüllendirmelisiniz.

 

hata

4-Hayattan bıktıysanız…

Her şey seni sıkıyorsa, hiçbir şey seni heyecanlandıramıyorsa, aklına en ufak pozitif bir düşünce bile gelmiyorsa, tükenmişlikle baş başasınız demektir. Bu duruma acilen müdahale etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu durum özellikle ofiste başka insanlarla sık tartışma yaşama noktasına gelmişse, olası olumsuz bir durumda kavgadan kaçınmalı ve hemen yakın bir arkadaşınızla sohbete dalmalısınız. Kötü duygularınızı iyi duygular takviye ederek dengelemelisiniz.

 

ofis kadini

 

5- Yorgunluk ve ağrı hissi…

Kısacası sürekli, “Başım, kolum, miğdem, sırtım….. ağrıyor” diyorsanız. Tüm bu acılı haller vücudunuzun artık mola istediğinin işaretleri. 2011’de University of South Florida’da yapılan bir araştırma, stresli koşullarda yaşayan insanların vücutlarının, enfeksiyonu tetikleyen ve acıya olan duyarlılığı artıran kimyasallar salgılamayı artırdığını ortaya koyuyor.

Ağrı hissi

6- Uykusuzluk…

Eğer uyuma konusunda sorun yaşıyorsanız, Shatte’ye göre bu da stresin bir yan etkisi olabilir. 2007’de University of Georgia’da yapılan bir araştırmaya göre, aşırı çalıştıklarına inanan insanların uykuya dalmaları ve uyanık olmaları güçleşiyor. 2005’te İsveç’te yürütülen bir başka çalışmaya göre aşırı çalışan işçilerin uyku saatinden önce gevşemeleri güçleşiyor ve gün içerisinde kendilerini daha uykusuz hissediyorlar. Uzmanlara göre bu durumun nedeni hormon dengesindeki bozulma da olabilir. Hormonların aşırı çalışmaya bağlı olarak dengelerini yitirmesi, kişinin uyku düzenini sabote ediyor.

uykusuzluk

7- Sık sık alkol tüketmeye başladıysanız…

Eve gelir gelmez alkol tüketmenin yollarını mı arıyorsunuz? Eğer öyleyse, ofisin acısını çıkarmak için alkolü bir mücadele mekanizması olarak kullanıyor olabilirsiniz. 2012’de bakıcılar üzerine yapılmış bir araştırmada, alkol tüketiminin baskı koşulları ile başa çıkma konusunda oldukça yaygın olarak kullanıldığı görüldü. Aynı yıl gerçekleştirilen ve American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanmış bir başka çalışmaya göre duygusal anlamda tükenmişlikle karşı karşıya olan kadınların kontrolsüz beslenmeye ve duygusal atıştırmaya daha fazla eğilimli olduğu görülmüş. Her ikisinin de obeziteye yol açtığı göz önünde bulundurulduğunda, uzmanlar özellikle bu kişilere egzersiz yapmalarını öneriyor. University of Maryland’de yapılan bir çalışma, günde 30 dakikalık orta seviyeli bir egzersizin insanları oldukça sakinleştirdiği ispatlanmış.

 

alkol

8- Çalıştığınız işi sorguluyorsanız

Sabah işe gelirken isyan edip, küfürler mi savuruyorsunuz? Ya da “Ben neden bu işi yapıyorum, neden biz bunu yapıyoruz” şeklinde cümleler mi kuruyorsunuz…?

Çoğu insan her gün işe neden geldiklerini sorguluyor. Bu, duygusal yorgunluğun en açık belirtilerinden birisi. Bu gibi durumlarda küçük bir mola verip ofis ortamından uzaklaşmanız gerekiyor.

iş stresi

 

Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

Leave a Reply

2 comments