Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

GRİP Mİ YOKSA SOĞUK ALGINLIĞI MI ?

Kışla birlikte kendini gösteren soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklılıkları biliyor musunuz? Kat kat giyinmenize ve vitamin depolamanıza rağmen yenik düştüğünüz bu iki hastalığı birbirinden ayırt etmeyi öğrenip iyileşme sürecinizi hızlandırın.

Solunum yolu hastalıklarının çok sık yaşandığı kış aylarında, soğuk algınlığıyla gribi birbirine karıştırıp gereksiz yere antibiyotik kullanıyorsanız vücudunuz için yararlı bakterileri öldürüyor olabilirsiniz.

Soğuk algınlığına 100’den fazla virüs sebep olabilir ve bu virüsler ortalama olarak yılda iki ile dört kez yetişkinleri, altı ile 10 kez de çocukları hasta eder. Soğuk algınlığı yavaş seyreden bir hastalık olup, boğaz ağrısı, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hafif öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Grip enfeksiyonuysa birkaç saat içinde aniden ortaya çıkan yüksek ateşle birlikte şiddetli baş ağrısı, tüm vücutta yaygın kas ağrısı ve ağır halsizlikle kendini gösterir. Boğaz ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi üst solunum yolu şikâyetleri gripte hafif olur. Ancak soğuk algınlığıyla arasındaki en önemli fark yüksek ateştir.
Alerjik olan kişiler üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde seyreden soğuk algınlığına daha çok yakalanırlar ve bu hastalık sinüzit veya orta kulak enfeksiyonuna daha sık neden olur. Alerjik hastalar dışında soğuk algınlığında korkulacak bir tablo yoktur.

Grip

Grip ve soğuk algınlığının tedavisi

Virüslerin neden olduğu grip ve soğuk algınlığı hastalığının tam bir tedavisi bulunmuyor. Ancak istirahat, bol sıvı alımı ve aspirin harici ateş düşürücü ve ağrı kesiciler de kullanılabilir. Diğer yandan grip enfeksiyonunda kesinlikle aspirin kullanılmaması gerekir. Virüsler nedeniyle oluşan enfeksiyonlarda antibiyotikler de etkisizdir. Dolayısıyla gereksiz antibiyotik kullanımı antibiyotik direncine neden olur. Doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanılmaması gerekir.

 

Grip

Gripte ne zaman doktora gitmek gerekir?

Risk grubunda olan hastalar (iki yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü erişkinler, kronik kalp ve akciğer hastaları) grip belirtileri olduğunda hiç beklemeden doktora başvurmalıdır. Risk grubunda olmayan hastalar ise aşağıdaki şu belirtiler olduğunda gitmeli:
-Ateş 3 gün içinde düşmemiş kişiler.
-Birkaç gün içinde düşüp sonra tekrar yükselmiş kişiler.
-Genel durum bozulmuş ve virüsün üzerine daha ağır seyreden bakteri enfeksiyonu eklenmiş kişiler.

 

Basit soğuk algınlığı tablosunda ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Belirtiler genellikle 10 gün içinde azalarak geçer. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı veya balgamlı öksürük 10 gün içinde tam geçmemişse bakteriyel bir enfeksiyon olasılığına karşı doktora gidilmesi gerekir.

Virüslerin neden olduğu grip ve soğuk algınlığı hastalığının tam bir tedavisi bulunmuyor. Ancak istirahat, bol sıvı alımı ve aspirin harici ateş düşürücü ve ağrı kesiciler de kullanılabilir. Diğer yandan grip enfeksiyonunda kesinlikle aspirin kullanılmaması gerekir. Virüsler nedeniyle oluşan enfeksiyonlarda antibiyotikler de etkisizdir. Dolayısıyla gereksiz antibiyotik kullanımı antibiyotik direncine neden olur. Doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanılmaması gerekir

.  Grip

 

 

Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

Leave a Reply

1 comments