Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

KARNINIZI BAŞTAN YARATIN

Hamilelikler, kilo alıp vermeler…Karnımıza uyguladığımız tüm işkenceyi göz önüne alırsak, yaşlandıkça karnımızın şekil değiştirmesine şaşmamalıyız! Diyet ve egzersizin sizi istediğiniz sonuçlara götürmemesi halinde, eğer doktorunuz işe yarayacağını düşünürse, karın gerdirme gibi bir müdahale en uygun seçenek olabilir.

KARIN GÜZELLİĞİNİ BOZAN ETMENLER

01 CİLTTE GERİLME

Hamilelik, kilo alıp verme ve yaşlanma sonucu cildin yapısı ve niteliği değişime uğrar. Sarkma kadar çatlaklarda ciltte bir miktar hasar oluştuğunun işaretidir.

02 KİLO DEĞİŞİMİ

İster kilo alma söz konusu olsun ister verme, değişen ağırlık karnınızın büyümesine ve balon gibi şişmesine neden olabilir.

03 KASLARDA GEVŞEME

Hamilelik sırasında batın duvarındaki kaslar genişler ve bir noktaya kadar gevşer. Kasları normal biçimine dönmeyen kadınların alt karınlarında sarkma oluşur. Gevşeyen kasların en büyük nedeni hamileliktir.

BİLİYOR MUYDUNUZ?

Tüm karın germe operasyonlarında, karın kaslarına müdahale edilmiyor. Nadir olmakla ve genellikle daha genç hastalarla sınırlı kalmakla birlikte bazı durumlarda sadece gevşemiş cilt  ve yağ doku hedef alınır. Plastik cerrah Dr. Jeffrey M. Kenkel ”Kaslara müdahale edilmemesi iyileşmeyi de hızlandırıyor.” diyor.

KARIN ŞİŞLİĞİYLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

Cildin altında derinliklerde, yaşla, hamilelikle ve kilo değişimleriyle gevşeyen bir kas tabakası yatar. Dr. Kenkel, ”İstediğiniz kadar egzersiz yapın, eğer alttaki dokular iyi durumda değilse karnınız daha ince, düz ve biçimli görünmeyecektir.” diyor. Toplamda karnınızda biriken yağ oranı az dahi olsa, eğer karnınız sarkmışsa, karnınızın alt kısmı şişik ve silindirimsi bir görüntüye bürünür. New Jerseyli plastik cerrah Dr. Evan Sorokin, ”Çünkü karına şeklini veren ve baklava dediğimiz kaslar içeriden gevşemiştir. Nedeni, hemen hemen istisnasız hamileliktir. Kasların birbiriyle bağı bir kez gevşedi mi, bu küçük şişkinliğe neden oluyorlar.Hamilelikten sonra kaslarınızı güçlendirebilirsiniz, ama bir daha orjinal yerine ve şekline kavuşmasını sağlayamazsınız.” diyor. Bu şişkinlikten kurtulmanın tek yolu karın germe operasyonudur. Ancak bu kolay olarak değerlendirilmeyen bir cerrahi müdahaledir.

01 ŞİŞKİNLİKTEN KURTULUN

Karın gerdirmenin temel amacı karın şeklini, yağ birikintisini ve gevşemiş cildi düzeltmektir. Dr. Kenkel amacın kilo verdirmek olmadığının altını çiziyor. Eğer ideal kilonuzda ve yakınında değilseniz, plastik cerrahınız size uygun bir diyetle birlikte düzenli egzersiz önerebilir. Dr. Kenkel, ”Bazı insanlar genetik olarak

 

 

02 YAĞLARDAN KURTULUN VE VÜCUDUNUZU BİÇİMLENDİRİN

Liposuction’a genellikle karın germe işlemi eşlik eder. Ancak, karın germe operasyonlarında liposuction uygulamak adetten değildir, çünkü vücudun kan akımını sekteye uğratacağına inanılır. Fakat Dr. Kenkel, Brezilyalı plastik cerrahların yaygınlaştırdığı teknikler sayesinde bu düşüncenin değişmeye başladığını söylüyor. “aslında iyileşme süreci bakımından daha güvenli ve iyileşmeyi hızlandırıyor çünkü kan akımını sekteye uğratmıyor” diye ekliyor. Liposuction kalçalar, üst bacaklar ve belde de yapılabiliyor.

 

Daha gergin bir karın için yeni egzersiz programı

Jon Koga tarafından geliştirilen ve karın çalıştırmanın en yeni yöntemi olan “koga” , kickboxing ile yoganın karışımından oluşuyor. Kendisinin yoga ile başka bir egzersiz biçimini birleştiren ilk kişi olarak kabul edildiğini iddia eden Koga “İçinde yoga olan bir program hazırlamak istedim. Programın geri kalan bölümlerinden ayrı bir bölüm değil.” diyor. İcat ettiği bu “fusion fitness” programı için  “Kickboxing dersinden sonra yoga ile gevşeme yaptırırdım. İnsanların çoğu bunun esneme olduğunu zanneder, aslında gerçek yoga hareketleri yaptığını fark etmezdi.” Diyor. Esneme ve kick’in ötesinde bir yüksek tempolu kardiyo egzersizi olan izemetrik ve pliometrik hareketlerin harmanından oluşan program, özellikle karın ve orta beden üzerinde yoğunlaşıyor. ”Her belli bir kas grubu çalışmasını aynı kas grubunu hedef alan yoga pozisyonu takip ediyor ve daha fazla yağ yakılıyor.” Diyor. Koganın aynı zamanda esnekliği arttırdığı, kasları şekillendirdiği, denge hissini ve akciğer kapasitesini güçlendirdiği söyleniyor. Ayrıca tüm vücut yağ oranının düşürülmesinde çok etkileyici sonuçlar veriyor. Kogaworkout.com

 

KALICI GERGİNLİK VE BİÇİMLENMEYE GİDEN YOL

 

İyileşme süreci nasıl geçer?

Karın gerdirme operasyonundan tamamen iyileşmeye kadar geçen süre değişiminden, cerrahların çoğu size ilk günlerde sabırlı olmanızı tavsiye edecektir. Biraz şişme ve morarma görülecek, bir hafta sonra yok olacaktır. Karnınızda duyu kaybı olursa şaşırmayın. Salt Lake City’li plastik cerrah Dr. Renato Saltz “Bu hissizlik tamamıyla normaldir ve kaslara ulaşmak için pek çok küçük sinirin kesilmesinden kaynaklanır.” Diyor. Her türlü his kaybı en geç bir yıl içinde geçecektir. Kesiklere diren takılabilir (her gün boşaltmanız gerekir.) bunlarda operasyondan yedi ila on gün sonra çıkarılır. Dr Kenkel, “Bir miktar deri kesilip alındığından, derinin yeniden esneklik ve vücudun uyum sağlaması gerekecektir. İlk hafta dik durmakta yaşanan zorluğun nedeni budur.” Diyor. Yatağa mahkum olmamakla birlikte en rahat pozisyonu yatarak veya oturarak bulabilirsiniz. Buna karşılık kan pıhtısı oluşumunu engellemek için bol bol yürümeniz gerekir.

Karın gerdirme operasyonuyla sezaryen ne kadar benzer?

Pek çok kadın karın gerdirme operasyonuyla sezaryeni karşılaştırır. Ancak aralarındaki tek benzerlik yaranın yeridir. Belki bir de iyileşme süreci. Aslında pek çok hastaya göre sezaryenden daha az ağrı yapar. Çünkü cerrahi müdahalenin yapıldığın alan kasların önüyle sınırlıdır, batın duvarının derinlikleri değildir.

“Hastalarımın çoğu çektiği ağrının az çok sezaryeninkine benzediği söylüyor” diyor Dr. Kenkel. “Yaranız da benzer olabilir.”

 

Yaram neye benzeyecek?

Karın gerdirme operasyonlarıyla ilgili bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri de geriye iz kalacağıdır. Dr Kenkel, “Kıyafetlerle kapatılabilecek olsanız da, bikiniden nadiren görünür olsa da, yara izi göğüs büyütme veya yüz germe işlemindeki gibi bir çizgi olmayacaktır.” Diyor. Bu gibi durumlarda yara izinin görünümü geleneksel yönetimin mi yoksa ileri bir versiyonun mu uygulandığına göre belirleniyor. Ancak genel itibariyle benzer nedbeleşme görülüyor ve yara izi iyileşmeden önce kötüleşiyor. New Yorklu plastik cerrah Dr Kevin Tehrani “Yara iziniz zamanla azalacaktır. Silikleşmesi bir yıl kadar zaman alabilir, yine de iz her zaman kalacaktır.” Diyor.

 

BİÇİMLİ VE DÜZ KARIN İÇİN 5 YÖNTEM

 

Birden fazla hamilelik geçirdiyseniz veya çok kilo kaybettiyseniz

O DURUMDA İHTİYACINIZ

GELENEKSEL KARIN GERME…

DETAYLAR: Geleneksel karın germe işlemi yağın ve fazlalık derinin alınmasını ve gevşeyen kasların onarılmasını içerir. Her iki kalça üzerinde birer kesik açıldıktan sonra, önce çekme(liposuction) veya kesip alma (eksizyon) yoluyla yağ alınır. Kaslar yeniden birbirine yakınlaşarak ince bir görünüm elde edilmesi için gerilir. Derinin fazlalık kısmı kesilir. Ardından deri karından aşağı doğru çekilerek gerilir.

ARTILARI: Aşırı bir kilo alımı olmadığı sürece sonuç kalıcıdır.

EKSİLERİ: Upuzun bir yara izi kalır. Deri fazlalığı kesip alındığı için yeni bir göbek deliği yapılır.

 

Karın ve üst bacak deriniz gevşekse

O DURUMDA İHTİYACINIZ

LATERAL GERMELİ KARIN GERME

DETAYLAR: Bu türünde karın kaslarını germe işlemi, tüm karnı bir bütün olarak ele alan merkezin aksine yanlardan yapılıyor. Kesik izi geleneksel usulle aynı; bir kalçadan diğerine uzuyor. Fazlalık deri tek kesikle alındığı için , aynı zamanda üst bacaktaki gevşeklikler de ele alınıyor

ARTILARI: Hem karnın hem de üst bacakların görünümünü iyileştirir.

EKSİLERİ: İstediğiniz sonuca ulaşmak için doktorunuz daha çok germe uygulamak zorunda kalabilir, bu da iyileşme sürecini daha acılı ve zor hale getirir.

 

BEL ÇEVRENİZDE YOĞUN YAĞLANMA VE SIRTINIZDA DERİN YAĞ KATLARI VARSA

O DURUMDA İHTİYACINIZ…

GENİŞLETİLMİŞ KARIN GERME

DETAYLAR: Standart karın germe işleminin bu türünce sadece karın değil, yağlanmış bel çevresi gibi diğer bölgeler de göz önüne alınır.

ARTILARI: Sırt, kalça ve bir ihtimal poponun üstündeki deri de ele alınır.

EKSİLERİ: Yara izi bütün beli sarar.

 

AZ BİR MİKTAR DERİ SARKMANIZ VARSA VEYA KARNINIZ BİRAZ DÜZELTME İSTİYORSA

O DURUMDA İHTİYACINIZ…

SINIRLI YA DA MİNİ KARIN GERME

DETAYLAR: Tehrani’ye göre, sınırlı ya da mini karın germe operasyonu deri sarkması minimal olan, biraz yağ fazlalığı ve gevşemiş kasları bulunanlarda mükemmel sonuç sağlayacaktır. ”Kesik çok daha küçüktür ve daha az deri kesilip alınır, dolayısıyla gerçekten azıcık gevşeme ve yağlanma görülenler içindir. Geleneksel usul gibi bikini bölgesinde kıl çizgisinin hemen üstünde tek kesik açılır (kesik, geleneksel usulde olduğundan daha kısadır.) fazla deri ve yağ alınır. Ancak işlem karnın alt bölgesine odaklı olduğu için yeniden göbek deliği yapılması gerekmez.

ARTILARI: Yara izi daha küçüktür ve sezaryen iziyle aynı yere rastlar.

EKSİLERİ: Dr. Tehrani “Daha az deri kesilip alındığı için daha az cilt çatlağından kurtulmuş olunur.” Diyor

 

İyileşme sürecini hızlandırın

Doktorunuz eğer liposuction’la karın germe yöntemlerini birlikte uygularsa, size lenfatik masaj veya endermoloji önerebilir. Dr Tehrani “İlk hafta için bunları öneriyorum. Şişkinliklerin inmesine , depolanacak sıvının hareket etmesini sağlayan lipo nedeniyle oluşan yaraların ve engebelerin hafiflemesine yardımcı olur.

ÇOK BÜYÜK BİR KİLO KAYBININ ARDINDAN ÜST KARIN BÖLGENİZDE DERİ VE YAĞ FAZLASI VARSA

O DURUMDA İHTİYACINIZ…

TERS KARIN GERME

DETAYLAR: Nadir uygulnan bir türüdür. Ters karın germe operasyonu temelde işlemin tepetaklak yapılmasıdır. Kasık kemiği yerine kesik göğüs altında açılır ve deri fazlalığı yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya çekilir.

ARTILARI: Vücudu tam orta bölgesinde iyileşme sağlanır.

EKSİLERİ: Göğüslerin altında ve göğüs boyunca yara izi oluşur.

Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

Leave a Reply

49 comments