Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

KIRMIZI CİLDİN NEDENİ: ROZASEA

Oldukça sık görülen bir deri hastalığıdır, teknik olarak akne rozasea diye bilinir. Güneş, stres ve bir takım yiyeceklerin tetiklediği bu hastalıkta cilt kızarır, yangılanır ve kızarıklık yayılır. Rozasea’nın ciddiyeti kişiden kişiye değişir, en önemli nokta buna neyin sebep olduğunu bularak kontrol altına almaktır.

ROZASEA NEDİR?

Özellikle gözenekleri etkileyen bir yangı olan rozasea oluştuğunda kan damarları cildin yüzeyine iyice yanaşır, genişler, şişer ve cildin kızarmasına sabep olur. “Çoğunluk rozasea’nın bir tür akne olduğunu bilmez.” diyor Livinston’dan dermatolog Chris Sciales. “Rozasea kadınları erkeklerden daha fazla etkisi altına alır. Papüller, püstüller, bölgesel ya da genel kızarıklık olarak ortaya çıkar. Bazı durumlarda kendini küçük benekler halinde de gösterebilir.” Bir avuç dolusu faktör kan damarlarını genişltemeye ve sonuçta yangılamaya iter. En belirgin özelliği kızarıklık olmakla birlikte başta semptomları da vardır.

>Kanlı gözler
>Sivilceler
>Örümcek görünümü kazanan damarlar
>Kırmızı şiş bir durum

GENLER SUÇLANABİLİR Mİ?

Rozasea’nın kalıtımsal olduğuna dair bir kanıt yok ama yine de genlere bağlı kalabileceğini düşünülüyor. Özellikle de hangi milliyetten olduğunuz sorusu ön plana çıkıyor. Yeni bir araştırma İngiliz ve Almanların rozasea hastalığına daha sık yakalandığını gösteriyor, İrlanda’da oldukça yaygın.

3 AŞAMASIYLA ROZASEA

“Rozasea aşamalı olarak ortaya çıkar ve hepsinin farklı ciddiyet dereceleri vardır. Bazen her üç aşamayı da yaşarken bazıları sadece ön rozaseayı yaşar. Rozasea tedavi edilmezse ilerlemeye devam eder ve her an sizinle birlikte olur. ” diyor Los Angeleslı dermatolog Jessica Wu.

01 ÖN ROZASEA

EN HAFİF FORM

Rozasea’nın ilk evrelerinde cilt hafifçe kızarır ve belki de kabarır ama özellikle burun, yanaklar ve çenede görülen bu belirtiler bir süre sonra yok olur, sonra yine oluşur. Sivilceye benzer kabarıklıklarda oluşabilir. “Ön rozasea daha çok akneye benzer.” diyor Mianili dermatolog Oscar Hevia. “Bir kaç damar çatlaması da görülebilir, tetikleyen sebep ortadan kalktığında kızarıklık yok olur.”

02 YANGISAL ROZASEA

EN CİDDİ VAKA

Rozasea’nın en ciddi formu püstül, kırmızı tepecikler ve kistlerle sonuçlanan yangısal rozasea’dır. “Yangısal rozasea yüzün en orta bölümünden başlar ve zaman içerisinde tüm yüzü ve göğsü kaplar.” diyor Dr. Wu.

03 VASKÜLER ROZASEA

SÜREKLİ KIRMIZI BİR CİLT

Rozasea zaman içerisinde vasküler rozaseaya dönüşebilir ve kan damarlarını büyük derecede etkiler. Burun ve yanaklar şişebilir, genişleyen damarlar daha çok göze görünür. Cildiniz hassaslaşabilir cilt yağlanır ve kepek oluşur. “Bir kez tetiğe basıldı mı semptomlar ön rozaseada olduğu gibi kendi kendine azalmaz. ” diyor Dr. Wu.

 

İLK SAVUNMA HATTI:ANTİBİYOTİKLER

Rozasea ciddiyetine bağlı olarak doktorunuz size topikal antibiyotik ya da oral antibiyotik ya da oral antibiyotik verebilir. Anti-enflamatura sülfür kremleri de rozasea tedavisinde zaman zaman kullanılabilir. “Metrogel, Finecea, ve sülfür içeren ürünlere ek olarak differin jel gibi hafif retinoidlerin de birkaç aylık bir süreçte rozaseaya iyi geldiğini düşünüyorum. Retin-A ve Tazorac gibi daha güçlü olan retinoidler rozaseayı şiddetlendirerek cildi daha kötü bir duruma sokabilir.” diye ekliyor Dr. Sciales.

Avantajları

“Oral antibiyotikler ani saldırıları ve inflamasyonu kontrol altına almanıza gerçekten yardımcı olur.” diyor Dr.Wu.

Dezavantajları

Cildinizde hafif bir iyileşme olacaktır – özellikle de sivilceler açısından – ama yine de kızarıklığın bir kısmı kalır.

 

HAFİF ROZASEA: KİMYASAL SOYMA

Hafif rozasea vakalarında yine hafif kimyasal soyma işlemlerinin bir faydası olabilir. Glikolik, salisilik ve laktik asitler anti enflamatuar etkiye sahip oldukları için rozaseanın yarattıklarını azaltmak adına kullanılabilirler. Kızarıklıklar üzerinde de oldukça etkili olurlar.

Avantajları

Cilt tonunu dengeleyip kusurları giderir.

Dezavantajları

“Kistler varsa cildin tahriş olmaması için herhangi bir işlem yapmadan önce onların geçmesini beklemelisiniz.” diyor Dr. Wu.

 

SÜREKLİ KIZARIKLIK: LAZER TEDAVİLERİ

Çoğu vakada uzun süreli kızarıklarla savaşmak için lazer tedavileri kullanılır. IPL ya da Vbeam lazerler genişlemiş damar tıkanıkları üzerinde oldukça başarılıdır. Lazerlerin ısısı yangılaşmış olan kan damarlarını hedefleyerek onları cilde zarar vermeden yok eder. Cildin kızarıklığı azalır, dokusuda düzelir. Vakum emme sistemi ile çalışan ve acısız olan Isolaz da rozasea tedavisinde kullanılabilir.

Avantajları

Çatlak kan damarları ve kızarıklıklar azalır.

Dezavantajları

Tedavi huzusuzluk verebilir ve birden fazla uygulama gerektirir.

 

 

Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

Leave a Reply

29 comments