Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

OJELERİNİZ ZEHİR SAÇIYOR OLABİLİR!

Yeni bir çalışma, oje içerisinde bulunan bir kimyasalın vücut tarafından 10- 14 saat içerisinde emildiğini ortaya koyuyor.

Ojeler, insan sağlığına zarar veren kimyasallar barındırdıkları şüphesi ile uzun zamandır inceleme altındaydı. Bu yüzdendir ki, birçok firma ürünlerini yeniden formüle etti ve dibutyl phtalate, toluene, formaldehyde, formaldehyde resin ve camphor gibi içeriklerden uzak durmaya başladı.

Ancak şimdilerde, bir başka kimyasal, vücuttaki hormon dengesini bozduğundan şüphelenilen trifenil fosfat (TPHP) gündemde. Environment International’da Ekim 2015’te yayımlanan bir çalışmada, Duke Üniversitesi ve Environmental Working Group araştırmacıları, TPHP içeren ojeleri kullanan 26 kadının vücutlarının bu maddeyi 10-14 saat içinde emdiklerini gözlemlediler. TPHP, piyasada bulunan ojelerin %49’unda bulunuyor. Bu grubun içerisinde ise birçok bilindik markaya rastlamak mümkün.

oje

Tüm bunlar bir daha oje kullanmamanIZ gerektiği anlamına mı geliyor? Henüz değil. Çalışmada aktif görev alan bilim insanı Johanna Congleton, çalışmanın oldukça küçük çaplı olduğunu ve TPHP’nin insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilinenlerin oldukça sınırlı olduğunu belirtiyor. Buna karşın Congleton, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların potansiyel riski ortaya koyduğunu belirtiyor. Doğumdan önce ve sonra, %20 oranla TPHP içeren bir karışıma maruz kalan dişi ve obez farelerin ergenliğe erken girdiklerini, bunun nedeninin ise hormon ve metabolizma dengelerinde yaşanan değişimler olduğunu belirtiyor. Bu sonuçlar, hamile olan ya da hamile kalmayı planlayan kadınlar açısından endişe yaratıcı olabilir. Çünkü hormonların düzenli çalışması, ergenlik ve hamilelik dönemlerinde kritik rol oynuyor.

 

Çalışmaya göre TPHP maddesi 24 saat içerisinde vücut tarafından emiliyor, metabolizma için kullanılıyor ve vücuttan atılıyor. Ayrıca, birçok insanın vücudunda bu madde oje kullanılmamasına rağmen bulunabiliyor. Bunun nedeni ise bu maddenin oje haricindeki diğer kullanım alanları.

oje

The Personal Care Products Council’den Beth Lange ise, çalışmanın bulgularına şüpheyle yaklaşanlardan. Ona göre TPHP maddesi dünya genelinde birçok endüstri tarafından sıklıkla ve güvenle kullanılıyor. Bu maddenin otomobillerin, elektrikli eşyaların ve mobilyaların yanmasının önlenilmesi için kullanıldığını belirtiyor. Ojelerin daha uzun süre kalması ya da daha esnek kullanılabilmesi için TPHP tercih ediliyor. Connecticut Dermatology Group’tan Deanne Robinson da daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Ona göre TPHP birçok organizasyon tarafından güvenli bulunuyor.

Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

Leave a Reply

1 comments