Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options
Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

SİREN ERTAN ÇARMIKLI

Güzel ve iyi yaş alan bir isim Siren Ertan Çarmıklı

Siren Ertan Çarmıklı çocukluğundan beri süregelen güzel sanatlara ve modaya olan ilgisini profosyonel hayata taşıyarak emin adımlarla dünya çapında bir marka olma yolunda ilerliyor.

Bir masal kahramanı kadar güzel ve olanaklara sahip olmasına rağmen hiç durmuyor ve mütemadiyen üretiyor, geliştiriyor ve sanırım aldığı iyi genetik mirası da böyle koruyor.

 

 Güzellik size göre nedir?

Bu benim gerçekten çok zorlandığım bir konu. Genel olarak; ben de tüm diğer insanlar gibi güzel olan şeyleri severim diyeceğim. Hem kafamı çok meşgul eden bir konu olmadığı, hem de bana hayatımda acı veren yanları olduğu için..

Güzel olarak anılmak sizde nasıl bir his yaratıyor ?

Kırk yaşındayım. Kırk yıldır aynaya baktığımda aynı yüzü görüyorum. Bu nedenle farklı bir şey hissetmiyorum ve nasıl bir şey hissetmem gerektiğini de pek anlayamıyorum aslında (gülüyor). Üstelik ben güzel olduğumun hiç söylenmediği, bu konunun gündem maddesi hiç olmadığı bir evde büyüdüm. Annemin sık sık kullandığı atasözlerinden biri; ‘Güzelliğine güvenme bir sivilce yeter, zenginliğine güvenme bir kıvılcım yeter’di. Babam ise sadece zekaya, kültüre ve bilgiye önem veren bir kişiydi. Bu konuda söyleyebileceğim fazla bir şey yok, çünkü benim yaptığım bir şey yok. Sadece genlerinden dolayı anneme ve babama teşekkür ederim. Hem benim kadar bakıma vakit ayırmaktan hoşlanmayan birini bu konuda çok yormadıkları, hem de beni yetiştirişleriyle; güzelliğiyle yetinmek yerine çalışkan, üreten, kendini geliştiren bir birey olmamı sağladıkları için.

Ama güzelsiniz. Hatta masal karekterleri kadar guzelsiniz. Üstelik doğal ve gerçek güzelsiniz. Bu kadar güzel olduğunuzun farkında mısınız? Bu size bir sorumluluk yüklüyor mu?

Çok naziksiniz, teşekkür ederim. Ben çoğu zaman fark etmesem de yanımda olan arkadaşlarım insanların sürekli bana baktıklarını ve incelediklerini, bunun korkunç bir durum olduğunu söylerler. Hatta nasıl böyle yaşıyorsun bile derler. Gerçekten bilmiyorum. Bu tek bildiğim hayatım. Tabi kimsenin bana bakmasını istemediğim anlar olur hayatımda, kimin olmaz ki! Ama bunu büyük bir sorumluluk olarak görmüyorum. Zaten öyle olsa güzellik ve spor salonlarından çıkmazdım ki hiç böyle bir yaşantım yok. Üstelik benim iştahım o kadar meşhurdur ki! Güzelliğe kafamı çok taksaydım onca tatlıyı tabak tabak yemezdim sanırım (gülüyor). Kendimce o kadar başka sorumluluklarım var ki güzellik arada kaynıyor olsa gerek. Ama şu bir gerçektir; sadece güzel olarak anılmamak ve bir önyargı olarak gördüğüm bunu yenmek için çok ama çok çalıştım ben!

Yine de sizi düşünürken  modern bir prenses olduğunuzu düşünüyor insan. Gündelik hayatta nasıldır Siren Ertan Çarmıklı?

Eminim sizinkinden ya da çalışan bir çok kadınınkinden farklı değildir. Sabahları eşimi işine yolcu edip, evimizi organize ettikten sonra ofisimin yolunu tutarım. Haftada altı gün sabahtan akşama kadar çalışırım. Az uyur, az tatil yapar, kendime az zaman ayırırım. Zamanımı ve kendimi; eşim, evim, işim, akrabalarım, arkadaşlarım ve sosyal sorumluluk projelerime paylaştırırım. Çocukluğumdan beri her şeye özen göstermeye ve emek vermeye alışmış biri olarak kendimi pek prenses gibi hissettiğimi söyleyemem.

Yaş aldıkça nasıl bir Siren Ertan göreceğiz? Yaşlılığınızı nasıl karşılamak istersiniz?

Herkes yaşlanıyor, tabi ki ben de yaşlanacağım. Bence en önemli nokta; yaşının iyisi olmaktır. Ama bu, sadece bedeninizle olmaz. Tavırlarınızın, yaşam stilinizin, giyiminiz de bunu desteklemesi gerekir. Mesleğim de konuyla ilgili olduğundan ben buna dikkat edeceğim.

Evet biraz da çok başarılı olduğunuz işinizden bahsedelim. Kadınlara iyi görünmeleri konusunda neler önerirsiniz?

Ben tasarımlarımda her zaman görmek istediğim asil, şık, zarif, güçlü kadını yansıtmaya çalışırım. Kadını kadın gibi görmek ve göstermek isterim. Her insanın süreklilik gösteren bir stilinin olması çok önemlidir. Bu tüm dünyada değer görür. Müşterilerime her zaman; yaşlarına, konumlarına ve yerine göre giyinmelerini aşılarım. Kusurlarını örtüp, güzel yanlarını öne çıkarmak, vücut oranları düşünülmüş, rengi, kalıbı, tarzı ile kendisine en yakışan kıyafetleri yaratmak vazgeçilmezimdir. Tabi günün modasından esintiler katmak ve modayı kişiye göre doğru yorumlamak da olmazsa olmazımdır. Yeni parçalarla eski parçaları harmanlayarak farklı ve zengin kombinasyonlar yaratmak ise çok hoşuma gider.

Röportaj: Şah Yaycı  Fotoğraf: Metin Bakırkaya

Röportajın devamı için NewBeauty 2012 Yaz Sayımızı okuyabilirsiniz.

 

 

 

Please insert your Google Publisher ID and Ad unit ID into the theme options

Leave a Reply

1 comments